McDonald’s vychází rodičům na ošetřovném vstříc. Umožňuje jim pracovat i v době epidemie
6. květen 2020
Koronavirus nezasáhnul jenom podnikatele a firmy, ale překvapil také samotné zaměstnance. Ti se najednou rozhodovali, zda zůstanou doma s dítětem a budou pobírat ošetřovné, nebo budou chodit do práce i nadále. Od uzavření škol z důvodu epidemie koronaviru si zažádalo o ošetřovné více než 30 tisíc zaměstnanců a více než 50 tisíc OSVČ. Některé firmy využily možnost kombinace ošetřovného a práce, jejich zaměstnanci se tak nemusí spoléhat pouze na náhradu platu.
„Zákon umožňuje, aby pečující osoba čerpala ošetřovné ve dnech, kdy pečuje o dítě, a ve dnech, kdy vykonává práci, aby dostávala mzdu. Souběh péče a pobírání mzdy za práci v jednom dni však není možný,“ říká Věra Jankovcová, partnerka poradenské společnosti BDO.
Ošetřovné mohou za běžných podmínek zaměstnanci čerpat maximálně devět dní, navíc na něj mají nárok pouze rodiče, jejichž děti jsou mladší desíti let. To však v době nouzového stavu neplatí, podmínky se změnily. Nyní lze čerpat ošetřovné po celou dobu uzavření školských a dalších dětských zařízení. Výše ošetřovného byla od začátku stanovena na 60 procent redukovaného průměrného výdělku, následně poslanci schválili zvýšení OČR na 80 procent.
Podle posledních čísel a údajů od ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové podalo žádost o ošetřovné necelých 31 tisíc zaměstnanců. Od spuštění „ošetřovného“ pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) přišly ministerstvu průmyslu a obchodu žádosti od více než 50 tisíc lidí.
Co když 80 procent platu nestačí?
„Ve chvíli, kdy se uzavřely školy, tak maminky u nás začaly řešit, jak dál. Nastala otázka, kdo se postará o jejich děti, když budou chodit do práce. Některé zaměstnankyně jsou samoživitelky a nemohou si dovolit pobírat pouze ošetřovné,“ popisuje Zdeňka Monhartová, která pracuje v plzeňské restauraci McDonald’s.
Franšízant Ivo Jarkuliš, který restauraci McDonald’s na Lochotínské ulici v Plzni provozuje, na začátku epidemie koronaviru neváhal a nabídnul svým zaměstnancům pomocnou ruku. „Přišel jsem za všemi s nabídkou, že nemusí pobírat pouze ošetřovné, ale mohou zároveň podle svých možností ve vybrané dny přijít do práce. Vyšel jsem tak vstříc matkám, které potřebovaly přivýdělek navíc a chtěly využít dny, kdy mají zajištěné hlídání. Tento vstřícný krok je jeden z mnoha, kterými se své zaměstnance snažím podpořit, stejně jako oni podporují mne jako zaměstnavatele svým pozitivním přístupem a flexibilitou.“ říká Jarkuliš.
Zdeňka Monhartová nabídku od svého zaměstnavatele uvítala, naplánovala si směny a sladila je s hlídáním svých dvou malých dětí, o ty se během pracovní doby stará babička. „Byla jsem za tuto možnost ráda. Nemusela jsem zůstat po celou dobu doma a pobírat pouze 80 procent ze mzdy, ale můžu dál chodit do práce a být mezi lidmi,“ dodává Monhartová.
Tato varianta se navíc ukázala jako výhodná i pro samotného zaměstnavatele. V plzeňské restauraci McDonald’s, stejně jako v ostatních po celé České republice, se v rámci bezpečnostních opatření během epidemie koronaviru zaměstnanci preventivně rozdělili do dvou samostatných týmů, každý po 12 lidech, které se spolu nepotkávají. Pokud by se některý ze zaměstnanců náhodou nakazil koronavirem, tak by díky tomu mohli fungovat dál, alespoň s jedním týmem. Restaurační řetězec tak, mohl využít všechny své zaměstnance, včetně matek na ošetřovném a nemusel propouštět.
I s touto změnou tak dokázali v McDonald’s vyjít vstříc maminkám na ošetřovném, které si mohou směny flexibilně naplánovat, stejně jako před epidemií. Pracovní směnu si mohou o několik hodin zkrátit, podle svých časových možností a náhradního hlídání dětí.
Jak to funguje?
Po skončení měsíce musí vždy zaměstnanec, který pobírá ošetřovné, vyplnit speciální výkaz. V něm vyplní, které dny pečoval o dítě, aby bylo jasné, kdy pracoval a kdy naopak byl doma a pobíral ošetřovné. Zaměstnavatel doplní další skutečnosti a předá podklady na příslušnou OSSZ, která finanční podporu vyplácí.