McDonald’s zavádí dřevěné příbory, ročně tím ušetří 38 tun plastového odpadu

28. leden 2021

Praha, 28. ledna 2021 - Společnost McDonald’s zavádí celou řadu opatření v oblastech zodpovědného přístupu k životnímu prostředí a udržitelného hospodářství. Česká republika a Slovensko byly na podzim jedněmi z prvních zemí, kde se v rámci pilotního projektu testovaly dřevěné příbory. Od konce loňského roku se postupně zavádějí do všech restaurací, a zákazníci je tak již nyní dostanou například k salátu Grilled & Crispy Ceasar, k naked variantám pokrmů, ale i ke snídaňovým míchaným vajíčkům. Díky výměně plastových příborů za dřevěné se ročně ušetří 38 tun plastového odpadu, což v přirovnání ke slisovaným balíkům plastových lahví odpovídá bezmála výšce Žižkovské věže.

   

Společnost McDonald’s po celém světě provozuje přes 37 tisíc restaurací, které každý den obslouží 69 milionů lidí. Díky naší velikosti jsme i malými změnami schopni mít obrovský vliv na dění kolem nás. Již mnoho let proto intenzivně pracujeme na řadě opatření, směřujících ke snížení naší enviromentální stopy,“ říká Jitka Pajurková, ředitelka PR a komunikace společnosti McDonald’s. „Celosvětovým cílem McDonald’s je stát se v tomto ohledu lídrem mezi restauračními společnostmi a Česká republika je velmi často trhem, kde se k přírodě šetrné varianty testují a zavádějí mezi prvními. Zavedení dřevěných příborů je toho jen dalším důkazem,“ dodává Jitka Pajurková.

Dřevěné příbory jsou vyrobené z březového dřeva s certifikacemi FSC a PEFC, leštěné jsou karnaubským voskem s osvědčením UEBT. Hlavním benefitem dřevěných příborů je jejich ohleduplnost k životnímu prostředí. Na dřevěné příbory se pohlíží jako na biodegradabilní odpad a stejně jako zbytky jídla je lze kompostovat nebo zpracovat na bioplyn.

Nahrazení plastových příborů těmi dřevěnými je jen jedním z mnoha kroků společnosti McDonald’s na cestě ke splnění svých dlouhodobých plánů v oblastech ekologie a udržitelnosti. Už dříve  nahradila plastová brčka biodegradabilními, odstranily se plastové kelímky u ovocných džusů a mléčných shaků nebo se zrušila plastová víčka ze zmrzlinových pohárů McFlurry. Dalším krokem budou tzv. pitelná víčka, která se zavedla ve Francii a s nimiž se u nás také počítá.

Zodpovědné hospodaření s odpady ale není u českého McDonald’s žádnou novinkou posledních let. Veškeré obaly od zákazníků u nás společnost třídí od roku 2000, obaly od dodavatelů či použitý olej z fritéz se třídí už od roku 1992. Použitý olej z fritéz je zužitkován ze 100 %. Veškerý biologicky rozložitelný odpad je také zpracováván v kompostárnách nebo bioplynových stanicích. V souhrnných číslech najde celých 88 % vyprodukovaných odpadů materiálové nebo energetické využití.

Ambiciózní cíle si ale společnost McDonald’s stanovila i v rámci celé své sítě 37 tisíc poboček, kdy se důležitým milníkem stane rok 2025. Do té doby se restaurační řetězec zavázal, že budou všechny obaly pocházet z obnovitelných, recyklovaných nebo certifikovaných zdrojů. 

Info Box: 

7 zajímavostí o udržitelném přístupu McDonald’s ČR

  1. Využívání veškerého použitého oleje z fritéz a třídění obalů od dodavatelů od roku 1992.
  2. Ve všech českých restauracích McDonald’s, kde je to možné, se odpad po zákaznících třídí od roku 2000.
  3. Výměna plastových kelímků za papírové u ovocných džusů a mléčných shaků a odstranění plastového víčka z McFlurry ročně ušetří 54,3 tuny plastu.
  4. Díky papírovým brčkům ročně nevznikne 15,1 tun plastového odpadu.
  5. Plastové obaly tvořily u McDonald’s v roce 2019 pouhá 4 % veškerého odpadu.
  6. Za rok 2019 bylo 88 % odpadu využito k výrobě energie nebo materiálově zrecyklováno.
  7. Zavedení dřevěných příborů ročně eliminuje 38 tun plastového odpadu.

O společnosti McDonald's:

McDonald's aktuálně provozuje již 105 restaurací na českém trhu, kde působí již více než 25 let. První restaurace byla otevřena 20. března 1992 v pražské Vodičkově ulici. McDonald’s dlouhodobě usiluje o snížení dopadů provozu restaurací i aktivit svých dodavatelů na životní prostředí a podniká kroky, kterými se snaží na důležitost těchto otázek upozornit. Od roku 2000 společnost v České republice třídí veškeré obaly od zákazníků v restauracích. Obaly od dodavatelů či použitý olej z fritéz třídí již od roku 1992. Aktuálními změnami na cestě k šetrnějšímu provozování restaurací je v McDonald's odstranění většiny plastových kelímků, přechod z plastových na papírová brčka nebo přechod z plastových na dřevěné příbory. Ročně tím McDonald's předejde výrobě 107,4 tun plastu.

Přihlášení k odběru newsletteru